Przedmiotem zainteresowania zespołu ODO w 2021 roku była wielokulturowość. Zrealizowano trzy zadania badawcze:
- analizę wielokulturowości i dialogu wielokulturowego w dyskursie Rady Miasta Krakowa;
- analizę reprezentacji medialnych wielokulturowości i dialogu wielokulturowego w Krakowie;
- analizę dokumentów GMK w obszarze wielokulturowości oraz badania organizacji pozarządowych działających w tym obszarze.
W 2021 roku zespół ODO wspierało konsorcjum naukowo-badawcze CLARIN PL: Jan Wieczorek, Krzysztof Hwaszcz, Mateusz Gniewkowski, Piotr Miłkowski, Marcin Oleksy, Jan Kocoń, Tomasz Walkowiak, Michał Rudolf, Dorota Komosińska, Łukasz Kobyliński.
Konsorcjum CLARIN-PL jest ogólnoeuropejską infrastrukturą naukową, która umożliwia badaczom z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych wygodną pracę z bardzo dużymi zbiorami tekstów. Dostępna infrastruktura jest unikatowa na skalę światową, ponieważ powstała specjalnie z myślą o języku polskim. Do dyspozycji badaczy oddano autorskie rozwiązania zapewniające precyzyjne wyniki dla badań dużych zasobów tekstowych.
W ramach współpracy z użytkownikami utworzono tzw. helpdesk CLARIN-PL, który oferuje bieżące wsparcie badaczy w ramach analizy danych tekstowych, zarówno na poziomie technicznym, jak i merytorycznym. W tym roku zespół CLARIN-PL wspomagał prace nad analizą dialogu wielokulturowego w dyskursie Rady Miasta Kraków. Stworzono m.in. prototyp KORPUSOMATU dokumentów z sesji RMK.
Badania objęły okres VII kadencji Rady Miasta Krakowa, w którym uchwalono Program „Otwarty Kraków”, czyli pierwszy dokument zawierający opis działań władz miasta na rzecz cudzoziemców w Krakowie.
Wyniki analiz opublikowane zostały w 2022 roku w tomie zatytułowanym "Wielokulturowość w dyskursie rady miasta i w dyskursie medialnym. Przykład Krakowa", wydanym przez Uniwersytet Jagielloński - Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej i Wydawnictwo TOC w serii EMIPIRIA.