Skip to main content

Partnerzy

Partnerzy projektu


  • Wydział Dialogu, KONSULTACJI I KONTAKTU OBYWATELSKIEGO

    Gmina Miejska Kraków

    Do zadań Wydziału Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego należą m.in.: koordynacja spraw związanych z krakowskim budżetem obywatelskim; opracowywanie, upowszechnianie i wzmacnianie narzędzi dialogu i partycypacji społecznej; koordynacja prowadzonych konsultacji społecznych na poziomie Magistratu i miejskich jednostek organizacyjnych, a także planowanie, realizowanie, koordynowanie i monitorowanie działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w sferze instrumentów partycypacyjnych. Wydział ma służyć włączaniu mieszkańców w proces współdecydowania, współtworzyć standardy dialogu społecznego i konsultacji społecznych.

  • Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej

    Uniwersytet Jagielloński

    Instytut Dziennikarstwa, Medów i Komunikacji Społecznej to jeden z najmłodszych ośrodków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Równocześnie IDMiKS należy do najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych jednostek naukowych o profilu medioznawczym w kraju. Ostatnie ćwierćwiecze to intensywny czas rozwoju instytucjonalnego i programowo-badawczego Instytutu. IDMiKS UJ przyciąga znakomitych, kreatywnych, otwartych i chętnych do działania studentów. Wyróżnia go oferta edukacyjna bogata w zajęcia praktyczne i zawodowe, prowadzone przez specjalistów z różnych branż medialnych. Instytut intensywnie współpracuje z otoczeniem, czego dowodem jest m.in. Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego. IDMiKS to miejsce, gdzie można poznać ciekawych ludzi. 

  • Instytut Spraw Publicznych

    Uniwersytet Jagielloński

    Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego został powołany decyzją Senatu UJ na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej 25.06.1997 r. w celu kształcenia menedżerów dla sektora publicznego oraz prowadzenia badań dotyczących spraw publicznych, dokumentowania przemian, analizowania i poszukiwania optymalnych metod zarządzania w administracji publicznej, zwłaszcza w sektorach kultury, mieszkalnictwa, gospodarki przestrzennej, edukacji, bezpieczeństwa, a także współdziałania służb publicznych w rozwiązywaniu problemów społecznych oraz zarządzaniu rozwojem gmin i regionów. W przygotowaniu i realizacji programów dydaktycznych oraz badawczych Instytut Spraw Publicznych współpracuje z władzami miejskimi, regionalnymi i resortowymi oraz organizacjami obywatelskimi wspierającymi modernizację sektora publicznego.

Czytaj więcej

Projekty

Projekty

Obserwatorium

Obserwatorium

dialogu obywatelskiego

[arrow-down]
  • 2024

    Dzielnice w kampanii wyborczej kandydatów na Prezydenta Miasta Krakowa (2024)

    Modernizacja funkcjonowania i podniesienie znaczenia rad dzielnic jako jednostek pomocniczych gminy traktowane są przez zespół ODO jako niezbędne elementy procesu wewnątrzmiejskiej decentralizacji. Dlatego, w  latach 2024-2027 zespół ODO realizuje projekt, w ramach którego prowadzona jest wieloaspektowa analiza uwarunkowań rozwoju dzielnic i rad dzielnic jako aktorów dialogu obywatelskiego w Krakowie. Jednym z podstawowych celów zespołu jest wskazanie czynników sprzyjających i ograniczających jakościowe funkcjonowanie rad dzielnic po stronie władz miasta, samych rad dzielnic, mediów i mieszkańców.

    Pierwszy krok w kierunku zdiagnozowania politycznego klimatu dla stworzenia warunków dla rozwoju dzielnic, rad dzielnic oraz aktywizacji ich mieszkańców uczyniono w 2024 roku, w trakcie kampanii wyborczej na Prezydenta Miasta Krakowa. Celem przeprowadzonej analizy było zidentyfikowanie i scharakteryzowanie sposobu prezentowania dzielnic i/lub rad dzielnic w dokumentach programowych i innych materiałach kandydatów na prezydenta, które były dostępne w internecie w ostatnich dniach kampanii.

    Materiał badawczy gromadzony był z perspektywy wyborcy poszukującego odpowiedzi na pytania o rolę i znaczenie dzielnic w życiu miasta i jego mieszkańców w ostatnim okresie rywalizacji samorządowej.

    Badanie potraktowano jako wstępną diagnozę dotyczącą politycznego klimatu dla podniesienia sprawczości i zaktywizowania rad dzielnic w Krakowie w kolejnej kadencji samorządowej. Wyniki analizy netnograficznej zostały przedstawione w dokumencie Hess, A., Gloc, R., Cheba, P., Nowak, P., Dzielnice w kampanii wyborczej kandydatów na Prezydenta Miasta Krakowa (2024). Raport z badań.

    Pobierz raport

  • 2023

    Budowanie sąsiedztwa w Krakowie

    Więzi sąsiedzkie, komunikowanie się w grupach sąsiedzkich, powstawanie inicjatyw obywatelskich opartych na więziach sąsiedzkich nabrały szczególnego znaczenia w obliczu rosnącego poczucia zagrożenia wśród obywateli, wywołanego pandemią i wojną. Wyniki badań przeprowadzone przez zespół ODO w 2022 roku pokazały, że sąsiedztwo jest ważnym elementem dzielonego doświadczenia, potencjalnym miejscem adaptacji jednostek, które może stanowić schronienie przed poczuciem niepewności i chaosu. Odpowiedzi Krakowian udzielone w ankiecie oraz wywiady z osobami prowadzącymi profile grup sąsiedzkich na Facebooku ujawniły zapotrzebowanie na pogłębioną dyskusję o sąsiedztwie w kontekście integracji i relacji komunikacyjnych mieszkańców, którzy działają na rzecz dobra wspólnego na najbardziej lokalnym poziomie życia społecznego. 

    Dlatego, w 2023 roku zespół ODO kontynuował badania dotyczące  praktyk sąsiedzkich i e-sąsiedzkich w Krakowie. Zrealizowano dwa zadania, polegające na przygotowaniu i organizacji wydarzeń, które – z jednej strony –  stanowiły praktyczne fora dyskusji i wymiany doświadczeń uczestników dialogu obywatelskiego w Krakowie, z drugiej zaś, były swoistymi narzędziami partycypacji obywatelskiej.

    • 5 września 2023 roku odbył się warsztat partycypacyjny pt. „E-sąsiedztwo jako sposób praktykowania sąsiedztwa w Krakowie” z udziałem inicjatorów i administratorów grup sąsiedzkich w mediach społecznościowych. Celem warsztatu było pogłębienie wyników badań z 2022 roku, czemu służyła dyskusja i wymiana doświadczeń między uczestnikami spotkania. W szczególności dyskutowano o grupach sąsiedzkich na Facebooku jako współczesnej formie praktykowania sąsiedztwa oraz procesu przenikania się sąsiedztwa w wersji online i w wersji offline. 
    • 27 października 2023 roku odbyło się seminarium dyskusyjne składające się z trzech paneli, w których rozmawialiśmy o znaczeniu inicjatyw i aktywności mieszkańców dla rozwoju dialogu obywatelskiego w Krakowie. W każdym z paneli dyskutowaliśmy o wzajemnych relacjach mieszkańców, mediów i władz miasta, przyjmując kolejno perspektywę jednego z tych aktorów.

    Wyniki analiz opublikowane zostały w 2023 roku w tomie zatytułowanym "Sąsiedztwo i e-sąsiedztwo. Przykład Krakowa", wydanym przez Uniwersytet Jagielloński - Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej i Wydawnictwo TOC w serii EMIPIRIA.  

    Publikacje do pobrania

  • 2022

    Sąsiedztwo i więzi sąsiedzkie w Krakowie

    W 2022 roku przedmiotem badań ODO było sąsiedztwo postrzegane jako ważny element dzielonego doświadczenia i potencjalne miejsce adaptacji jednostek do szerszego społeczeństwa, które może stanowić pewnego rodzaju schronienie przed poczuciem niepewności i chaosu. Analiza budowania więzi sąsiedzkich, komunikowania się w grupie sąsiedzkiej, powstawania inicjatyw obywatelskich opartych na więziach sąsiedzkich to tematy, które nabrały szczególnego znaczenia w obliczu rosnącego poczucia zagrożenia wśród obywateli, wywołanego pandemią i wojną.

    Głównymi celami badań uczyniono:

    • rekonstrukcję społecznych reprezentacji sąsiedztwa (sposobów rozumienia pojęć „sąsiad” i „sąsiedztwo”);
    • charakterystykę wyobrażeń i opinii na temat relacji sąsiedzkich;
    • charakterystykę społecznego postrzegania uwarunkowań tworzenia się więzi sąsiedzkich.
  • 2021

    Wielokulturowość w Krakowie

    Przedmiotem zainteresowania zespołu ODO w 2021 roku była wielokulturowość. Zrealizowano trzy zadania badawcze:

    • analizę wielokulturowości i dialogu wielokulturowego w dyskursie Rady Miasta Krakowa;
    • analizę reprezentacji medialnych wielokulturowości i dialogu wielokulturowego w Krakowie;
    • analizę dokumentów GMK w obszarze wielokulturowości oraz badania organizacji pozarządowych działających w tym obszarze.

    W 2021 roku zespół ODO wspierało konsorcjum naukowo-badawcze CLARIN PL: Jan Wieczorek, Krzysztof Hwaszcz, Mateusz Gniewkowski, Piotr Miłkowski, Marcin Oleksy, Jan Kocoń, Tomasz Walkowiak, Michał Rudolf, Dorota Komosińska, Łukasz Kobyliński.

    Konsorcjum CLARIN-PL jest ogólnoeuropejską infrastrukturą naukową, która umożliwia badaczom z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych wygodną pracę z bardzo dużymi zbiorami tekstów. Dostępna infrastruktura jest unikatowa na skalę światową, ponieważ powstała specjalnie z myślą o języku polskim. Do dyspozycji badaczy oddano autorskie rozwiązania zapewniające precyzyjne wyniki dla badań dużych zasobów tekstowych.

    W ramach współpracy z użytkownikami utworzono tzw. helpdesk CLARIN-PL, który oferuje bieżące wsparcie badaczy w ramach analizy danych tekstowych, zarówno na poziomie technicznym, jak i merytorycznym. W tym roku zespół CLARIN-PL wspomagał prace nad analizą dialogu wielokulturowego w dyskursie Rady Miasta Kraków. Stworzono m.in. prototyp KORPUSOMATU dokumentów z sesji RMK.

    Badania objęły okres VII kadencji Rady Miasta Krakowa, w którym uchwalono Program „Otwarty Kraków”, czyli pierwszy dokument zawierający opis działań władz miasta na rzecz cudzoziemców w Krakowie.

    Wyniki analiz opublikowane zostały w 2022 roku w tomie zatytułowanym "Wielokulturowość w dyskursie rady miasta i w dyskursie medialnym. Przykład Krakowa", wydanym przez Uniwersytet Jagielloński - Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej i Wydawnictwo TOC w serii EMIPIRIA.  

    Publikacje do pobrania

  • 2018

    Badania dziennikarzy i kreatorów opinii oraz kontynuacja analizy funkcjonowania Centrum Obywatelskiego w Krakowie

    W 2018 roku zespół ODO kontynuował badania reprezentacji medialnych dialogu obywatelskiego oraz badania ewaluacyjne Centrum Obywatelskiego w Krakowie, których pierwszy etap przeprowadzono w 2017 roku.

    Najważniejsze zadanie badań medioznawczych polegało na zdiagnozowaniu wyobrażenia dziennikarzy oraz kreatorów opinii publicznej na temat dialogu obywatelskiego. Wywiady stanowiły integralną część analizy reprezentacji medialnych.

    Efektem powyższych badań  są dwie publikacje wydane w 2019 roku:  "Dialog obywatelski w Krakowie. Perspektywa dziennikarzy i kreatorów opinii" (tom 5) oraz "Ewaluacja Centrum Obywatelskiego w Krakowie" (tom 6).

    Publikacje do pobrania

  • 2017

    Reprezentacje medialne dialogu obywatelskiego oraz ewaluacja Centrum Obywatelskiego w Krakowie

    W 2017 roku zespół ODO postawił sobie dwa szczegółowe zadania badawcze. Po pierwsze, zdiagnozowanie otoczenia medialnego dialogu obywatelskiego w Krakowie. Po drugie, ewaluację Centrum Obywatelskiego, które jest zadaniem publicznym, zleconym do realizacji organizacjom pozarządowym przez Gminę Miejską Kraków.

    Celem analizy mediów było uzyskanie odpowiedzi na pytania: jak dialog obywatelski prezentowany jest w krakowskich mediach i jakie może to mieć znaczenie dla jakości współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, a także społecznego postrzegania dialogu obywatelskiego. Istotą drugiego zadania było zaprezentowanie założeń obszarów ewaluacji zadań publicznych, przedstawienie przykładowej metodologii jej przeprowadzenia wraz z wnioskami i rekomendacjami adresowanymi do wykonawców zadania.

    W efekcie tych badań powstały dwie publikacje wydane w 2018 roku:  "Dialog Obywatelski w Krakowie. Reprezentacje medialne" (tom 3)  oraz "Ewaluacja Centrum Obywatelskiego" (tom 4 ).

    Publikacje do pobrania

  • 2016

    Analiza współpracy Gminy Miejskiej Kraków i organizacji pozarządowych

    W roku 2016 analiza objęła współpracę Gminy Miejskiej Kraków i organizacji pozarządowych. Chodziło przede wszystkim o ocenę współdziałania tych podmiotów, ich zdolności do wspólnej realizacji projektów na rzecz rozwoju miasta oraz ich wzajemnego komunikowania się.

    Celem badań było, z jednej strony, poznanie praktyk konsultacji Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi w 2015 roku oraz zebranie opinii organizacji pozarządowych odnośnie postulowanych zmian w sposobie funkcjonowania tych konsultacji, z drugiej zaś, rozpoznanie jakości komunikacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi w Krakowie a Urzędem Miasta, w szczególności poprzez portal www.ngo.krakow.pl

    Wyniki badań zaprezentowano w publikacji "Dialog Obywatelski w Krakowie. Formy i współdziałanie z organizacjami pozarządowymi", która stanowi 2 tom w serii ODO.

    Publikacje do pobrania

  • 2015

    Badania przeprowadzone wśród mieszkańców

    W początkowej fazie realizacji projektu  - w 2015 roku - celem badań było poznanie stopnia znajomości pojęć i zagadnień dialogu obywatelskiego oraz sposobów postrzegania instytucji dialogu obywatelskiego wśród mieszkańców Krakowa, krakowskich organizacji pozarządowych i w przekazie krakowskich mediów. Chodziło o ustalenie, czy i w jaki sposób podmioty te identyfikują dialog obywatelski, a następnie - na podstawie uzyskanych informacji - starano się odpowiedzieć na pytanie, czy po stronie badanych podmiotów istnieją raczej sprzyjające czy raczej niesprzyjające warunki dla rozwoju dialogu obywatelskiego w Krakowie. Ważnym celem badań było także ustalenie przyczyn zidentyfikowanych opinii.

    Wyniki zrealizowanych badań zaprezentowano w publikacji wydanej w 2016 roku, zatytułowanej "Dialog obywatelski w Krakowie w opiniach mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mediów", która stanowi pierwszy tom serii ODO. 

    Publikacje do pobrania

  • 2023

    Budowanie sąsiedztwa w Krakowie

    Więzi sąsiedzkie, komunikowanie się w grupach sąsiedzkich, powstawanie inicjatyw obywatelskich opartych na więziach sąsiedzkich nabrały szczególnego znaczenia w obliczu rosnącego poczucia zagrożenia wśród obywateli, wywołanego pandemią i wojną. Wyniki badań przeprowadzone przez zespół ODO w 2022 roku pokazały, że sąsiedztwo jest ważnym elementem dzielonego doświadczenia, potencjalnym miejscem adaptacji jednostek, które może stanowić schronienie przed poczuciem niepewności i chaosu. Odpowiedzi Krakowian udzielone w ankiecie oraz wywiady z osobami prowadzącymi profile grup sąsiedzkich na Facebooku ujawniły zapotrzebowanie na pogłębioną dyskusję o sąsiedztwie w kontekście integracji i relacji komunikacyjnych mieszkańców, którzy działają na rzecz dobra wspólnego na najbardziej lokalnym poziomie życia społecznego. 

    Dlatego, w 2023 roku zespół ODO kontynuował badania dotyczące  praktyk sąsiedzkich i e-sąsiedzkich w Krakowie. Zrealizowano dwa zadania, polegające na przygotowaniu i organizacji wydarzeń, które – z jednej strony –  stanowiły praktyczne fora dyskusji i wymiany doświadczeń uczestników dialogu obywatelskiego w Krakowie, z drugiej zaś, były swoistymi narzędziami partycypacji obywatelskiej.

    • 5 września 2023 roku odbył się warsztat partycypacyjny pt. „E-sąsiedztwo jako sposób praktykowania sąsiedztwa w Krakowie” z udziałem inicjatorów i administratorów grup sąsiedzkich w mediach społecznościowych. Celem warsztatu było pogłębienie wyników badań z 2022 roku, czemu służyła dyskusja i wymiana doświadczeń między uczestnikami spotkania. W szczególności dyskutowano o grupach sąsiedzkich na Facebooku jako współczesnej formie praktykowania sąsiedztwa oraz procesu przenikania się sąsiedztwa w wersji online i w wersji offline. 
    • 27 października 2023 roku odbyło się seminarium dyskusyjne składające się z trzech paneli, w których rozmawialiśmy o znaczeniu inicjatyw i aktywności mieszkańców dla rozwoju dialogu obywatelskiego w Krakowie. W każdym z paneli dyskutowaliśmy o wzajemnych relacjach mieszkańców, mediów i władz miasta, przyjmując kolejno perspektywę jednego z tych aktorów.

    Wyniki analiz opublikowane zostały w 2023 roku w tomie zatytułowanym "Sąsiedztwo i e-sąsiedztwo. Przykład Krakowa", wydanym przez Uniwersytet Jagielloński - Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej i Wydawnictwo TOC w serii EMIPIRIA.  

  • 2022

    Sąsiedztwo i więzi sąsiedzkie w Krakowie

    W 2022 roku przedmiotem badań ODO było sąsiedztwo postrzegane jako ważny element dzielonego doświadczenia i potencjalne miejsce adaptacji jednostek do szerszego społeczeństwa, które może stanowić pewnego rodzaju schronienie przed poczuciem niepewności i chaosu. Analiza budowania więzi sąsiedzkich, komunikowania się w grupie sąsiedzkiej, powstawania inicjatyw obywatelskich opartych na więziach sąsiedzkich to tematy, które nabrały szczególnego znaczenia w obliczu rosnącego poczucia zagrożenia wśród obywateli, wywołanego pandemią i wojną.

    Głównymi celami badań uczyniono:

    • rekonstrukcję społecznych reprezentacji sąsiedztwa (sposobów rozumienia pojęć „sąsiad” i „sąsiedztwo”);
    • charakterystykę wyobrażeń i opinii na temat relacji sąsiedzkich;
    • charakterystykę społecznego postrzegania uwarunkowań tworzenia się więzi sąsiedzkich.
  • 2021

    Wielokulturowość w Krakowie

    Przedmiotem zainteresowania zespołu ODO w 2021 roku była wielokulturowość. Zrealizowano trzy zadania badawcze:

    • analizę wielokulturowości i dialogu wielokulturowego w dyskursie Rady Miasta Krakowa;
    • analizę reprezentacji medialnych wielokulturowości i dialogu wielokulturowego w Krakowie;
    • analizę dokumentów GMK w obszarze wielokulturowości oraz badania organizacji pozarządowych działających w tym obszarze.

    W 2021 roku zespół ODO wspierało konsorcjum naukowo-badawcze CLARIN PL: Jan Wieczorek, Krzysztof Hwaszcz, Mateusz Gniewkowski, Piotr Miłkowski, Marcin Oleksy, Jan Kocoń, Tomasz Walkowiak, Michał Rudolf, Dorota Komosińska, Łukasz Kobyliński.

    Konsorcjum CLARIN-PL jest ogólnoeuropejską infrastrukturą naukową, która umożliwia badaczom z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych wygodną pracę z bardzo dużymi zbiorami tekstów. Dostępna infrastruktura jest unikatowa na skalę światową, ponieważ powstała specjalnie z myślą o języku polskim. Do dyspozycji badaczy oddano autorskie rozwiązania zapewniające precyzyjne wyniki dla badań dużych zasobów tekstowych.

    W ramach współpracy z użytkownikami utworzono tzw. helpdesk CLARIN-PL, który oferuje bieżące wsparcie badaczy w ramach analizy danych tekstowych, zarówno na poziomie technicznym, jak i merytorycznym. W tym roku zespół CLARIN-PL wspomagał prace nad analizą dialogu wielokulturowego w dyskursie Rady Miasta Kraków. Stworzono m.in. prototyp KORPUSOMATU dokumentów z sesji RMK.

    Badania objęły okres VII kadencji Rady Miasta Krakowa, w którym uchwalono Program „Otwarty Kraków”, czyli pierwszy dokument zawierający opis działań władz miasta na rzecz cudzoziemców w Krakowie.

    Wyniki analiz opublikowane zostały w 2022 roku w tomie zatytułowanym "Wielokulturowość w dyskursie rady miasta i w dyskursie medialnym. Przykład Krakowa", wydanym przez Uniwersytet Jagielloński - Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej i Wydawnictwo TOC w serii EMIPIRIA.  

    Publikacje do pobrania

  • 2018

    Badania dziennikarzy i kreatorów opinii oraz kontynuacja analizy funkcjonowania Centrum Obywatelskiego w Krakowie

    W 2018 roku zespół ODO kontynuował badania reprezentacji medialnych dialogu obywatelskiego oraz badania ewaluacyjne Centrum Obywatelskiego w Krakowie, których pierwszy etap przeprowadzono w 2017 roku.

    Najważniejsze zadanie badań medioznawczych polegało na zdiagnozowaniu wyobrażenia dziennikarzy oraz kreatorów opinii publicznej na temat dialogu obywatelskiego. Wywiady stanowiły integralną część analizy reprezentacji medialnych.

    Efektem powyższych badań  są dwie publikacje wydane w 2019 roku:  "Dialog obywatelski w Krakowie. Perspektywa dziennikarzy i kreatorów opinii" (tom 5) oraz "Ewaluacja Centrum Obywatelskiego w Krakowie" (tom 6).

    Publikacje do pobrania

  • 2017

    Reprezentacje medialne dialogu obywatelskiego oraz ewaluacja Centrum Obywatelskiego w Krakowie

    W 2017 roku zespół ODO postawił sobie dwa szczegółowe zadania badawcze. Po pierwsze, zdiagnozowanie otoczenia medialnego dialogu obywatelskiego w Krakowie. Po drugie, ewaluację Centrum Obywatelskiego, które jest zadaniem publicznym, zleconym do realizacji organizacjom pozarządowym przez Gminę Miejską Kraków.

    Celem analizy mediów było uzyskanie odpowiedzi na pytania: jak dialog obywatelski prezentowany jest w krakowskich mediach i jakie może to mieć znaczenie dla jakości współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, a także społecznego postrzegania dialogu obywatelskiego. Istotą drugiego zadania było zaprezentowanie założeń obszarów ewaluacji zadań publicznych, przedstawienie przykładowej metodologii jej przeprowadzenia wraz z wnioskami i rekomendacjami adresowanymi do wykonawców zadania.

    W efekcie tych badań powstały dwie publikacje wydane w 2018 roku:  "Dialog Obywatelski w Krakowie. Reprezentacje medialne" (tom 3)  oraz "Ewaluacja Centrum Obywatelskiego" (tom 4 ).

    Publikacje do pobrania

  • 2016

    Analiza współpracy Gminy Miejskiej Kraków i organizacji pozarządowych

    W roku 2016 analiza objęła współpracę Gminy Miejskiej Kraków i organizacji pozarządowych. Chodziło przede wszystkim o ocenę współdziałania tych podmiotów, ich zdolności do wspólnej realizacji projektów na rzecz rozwoju miasta oraz ich wzajemnego komunikowania się.

    Celem badań było, z jednej strony, poznanie praktyk konsultacji Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi w 2015 roku oraz zebranie opinii organizacji pozarządowych odnośnie postulowanych zmian w sposobie funkcjonowania tych konsultacji, z drugiej zaś, rozpoznanie jakości komunikacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi w Krakowie a Urzędem Miasta, w szczególności poprzez portal www.ngo.krakow.pl

    Wyniki badań zaprezentowano w publikacji "Dialog Obywatelski w Krakowie. Formy i współdziałanie z organizacjami pozarządowymi", która stanowi 2 tom w serii ODO.

    Publikacje do pobrania

  • 2015

    Badania przeprowadzone wśród mieszkańców

    W początkowej fazie realizacji projektu  - w 2015 roku - celem badań było poznanie stopnia znajomości pojęć i zagadnień dialogu obywatelskiego oraz sposobów postrzegania instytucji dialogu obywatelskiego wśród mieszkańców Krakowa, krakowskich organizacji pozarządowych i w przekazie krakowskich mediów. Chodziło o ustalenie, czy i w jaki sposób podmioty te identyfikują dialog obywatelski, a następnie - na podstawie uzyskanych informacji - starano się odpowiedzieć na pytanie, czy po stronie badanych podmiotów istnieją raczej sprzyjające czy raczej niesprzyjające warunki dla rozwoju dialogu obywatelskiego w Krakowie. Ważnym celem badań było także ustalenie przyczyn zidentyfikowanych opinii.

    Wyniki zrealizowanych badań zaprezentowano w publikacji wydanej w 2016 roku, zatytułowanej "Dialog obywatelski w Krakowie w opiniach mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mediów", która stanowi pierwszy tom serii ODO. 

    Publikacje do pobrania

Czytaj więcej

Publikacje

Publikacje


Obserwatorium

Obserwatorium

dialogu obywatelskiego

DO POBRANIA

  • 2022. Wielokulturowość w dyskursie rady miasta i w dyskursie medialnym

    2023. Sąsiedztwo i e-sąsiedztwo

    Przykład Krakowa

    EBOOK do pobrania

  • 2022. Wielokulturowość w dyskursie rady miasta i w dyskursie medialnym

    2022. Wielokulturowość w dyskursie rady miasta i w dyskursie medialnym

    Przykład Krakowa

    EBOOK do pobrania

  • TOM 2, 2016 - Dialog obywatelski w Krakowie

    2019. Podręcznik Dialog obywatelski w Krakowie

    uczestnicy, relacje, komunikowanie

    Ostatnia publikacja Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego jest podręcznikiem kierowanym do studentów, pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych, ale także do wszystkich zaangażowanych lub pragnących się zaangażować w działania partycypacyjne mieszkańców miasta. W książce zebrane i zaprezentowane zostały najważniejsze wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego. Autorki, w prosty i przystępny sposób, opisują procedury i procesy partycypacyjne, a także pokazują konteksty, w jakim się one odbywają.

    EBOOK do pobrania

  • TOM 6, 2018 - Dialog obywatelski w Krakowie

    TOM 6, 2018 - Dialog obywatelski w Krakowie

    ewaluacja Centrum Obywatelskiego. Kontynuacja

    W 2018 roku zespół ODO kontynuował badania reprezentacji medialnych dialogu obywatelskiego oraz badania ewaluacyjne Centrum Obywatelskiego w Krakowie. Ponownie, efektem tych badań są dwie publikacje (tom 5 i 6). W szóstym tomie zbioru przedstawiono wyniki ewaluacji zadania publicznego - prowadzenia Centrum Obywatelskiego w Krakowie od 2016 do 2017 roku.

    EBOOK do pobrania

  • TOM 5, 2018 - Dialog obywatelski w Krakowie

    TOM 5, 2018 - Dialog obywatelski w Krakowie

    perspektywa dziennikarzy i kreatorów opinii

    W 2018 roku zespół ODO kontynuował badania reprezentacji medialnych dialogu obywatelskiego oraz badania ewaluacyjne Centrum Obywatelskiego w Krakowie. Ponownie, efektem tych badań są dwie publikacje (tom 5 i 6). Najważniejsze zadanie badań medioznawczych polegało na zdiagnozowaniu wyobrażenia dziennikarzy oraz kreatorów opinii publicznej na temat dialogu obywatelskiego. Wywiady stanowiły integralną część analizy reprezentacji medialnych. Tom piaty jest zatem kontynuacją treści zawartych w tomie trzecim zbioru publikacji ODO.

    EBOOK do pobrania

  • TOM 2, 2016 - Dialog obywatelski w Krakowie

    TOM 4, 2017 - Dialog obywatelski w Krakowie

    ewaluacja Centrum Obywatelskiego

    W 2017 roku zespół ODO postawił sobie dwa szczegółowe zadania badawcze. Po pierwsze, zdiagnozowanie otoczenia medialnego dialogu obywatelskiego w Krakowie. Po drugie, ewaluację Centrum Obywatelskiego, które jest zadaniem publicznym, zleconym do realizacji organizacjom pozarządowym przez Gminę Miejską Kraków. Efektem tych badań są dwie publikacje (tom 3 i 4). Tom czwarty prezentuje założenia i obszary ewaluacji zadań publicznych, przykładową metodologię jej przeprowadzenia oraz wyniki, wraz z wnioskami i rekomendacjami adresowanymi do wykonawców zadania.

    EBOOK do pobrania

  • TOM 3, 2017 - Dialog obywatelski w Krakowie

    TOM 3, 2017 - Dialog obywatelski w Krakowie

    reprezentacje medialne

    W 2017 roku zespół ODO postawił sobie dwa szczegółowe zadania badawcze. Po pierwsze, zdiagnozowanie otoczenia medialnego dialogu obywatelskiego w Krakowie. Po drugie, ewaluację Centrum Obywatelskiego, które jest zadaniem publicznym, zleconym do realizacji organizacjom pozarządowym przez Gminę Miejską Kraków. Efektem tych badań badań są dwie publikacje (tom 3 i 4). W tomie trzecim zaprezentowane zostały odpowiedzi na pytania jak dialog obywatelski prezentowany jest w krakowskich mediach i jakie może to mieć znaczenie dla jakości współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, a także społecznego postrzegania dialogu obywatelskiego. Publikacja zawiera także rekomendacje adresowane do poszczególnych uczestników dialogu obywatelskiego.

    EBOOK do pobrania

  • TOM 2, 2016 - Dialog obywatelski w Krakowie

    TOM 2, 2016 - Dialog obywatelski w Krakowie

    formy i współdziałanie z organizacjami pozarządowymi

    W roku 2016 analiza objęła współpracę Gminy Miejskiej Kraków i organizacji pozarządowych. Chodziło przede wszystkim o ocenę współdziałania tych podmiotów, ich zdolności do wspólnej realizacji projektów na rzecz rozwoju miasta oraz ich wzajemnego komunikowania się. Celem badań było, z jednej strony, poznanie praktyk konsultacji Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi w 2015 roku oraz zebranie opinii organizacji pozarządowych odnośnie postulowanych zmian w sposobie funkcjonowania tych konsultacji, z drugiej zaś, rozpoznanie jakości komunikacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi w Krakowie a Urzędem Miasta, w szczególności poprzez portal www.ngo.krakow.pl

    EBOOK do pobrania

  • TOM 1, 2015. Dialog obywatelski w Krakowie

    w opiniach mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mediów

    W początkowej fazie realizacji projektu celem badań było poznanie stopnia znajomości pojęć i zagadnień dialogu obywatelskiego oraz sposobów postrzegania instytucji dialogu obywatelskiego wśród mieszkańców Krakowa, krakowskich organizacji pozarządowych i w przekazie krakowskich mediów. Chodziło o ustalenie, czy i w jaki sposób podmioty te identyfikują dialog obywatelski, a następnie - na podstawie uzyskanych informacji - starano się odpowiedzieć na pytanie, czy po stronie badanych podmiotów istnieją raczej sprzyjające czy raczej niesprzyjające warunki dla rozwoju dialogu obywatelskiego w Krakowie. Ważnym celem badań było także ustalenie przyczyn zidentyfikowanych opinii.

    EBOOK do pobrania

Czytaj więcej

Konferencje

Konferencje

Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego

Zespół ODO organizuje konfrencje i seminaria dotyczące problematyki szeroko pojmowanych partycypacji społecznej i dialogu obywatelskiego. Pierwsza konferencja odbyła się w maju 2018 roku. Kolejna planowana była na maj 2020 roku. Ze względu na stan pandemii i zagrożenie rozprzestrzeniania się coronawirusa COVID-19, konferencja przeniesiona została na okres, po zakończeniu kolejnego zadania.   SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO KRAKOWA W MAJU 2023 ROKU!

Cel konferencji:

Stworzenie platformy debaty wszystkich stron, zaangażowanych w dialog obywatelski, ze szczególnym uwzględnieniem jego aspektów komunikacyjnych.

Problematyka konferencji:

  • zróżnicowanie sposobów definiowania dialogu obywatelskiego
  • formy komunikacji samorządów z obywatelami
  • formy i obszary współpracy międzysektorowej
  • role mediów w dialogu obywatelskim
  • nowe wyzwania i perspektywy w dialogu obywatelskim

Rada naukowa

Program

Zaproszenie

Do udziału zapraszamy naukowców, organizacje pozarządowe, dziennikarzy oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego.

Terminy & daty


  • do 15.04

    przedłużona rejestracja elektroniczna

  • 26.03 - 30.04

    przesyłanie opłat konferencyjnych

  • 30.04

    opublikowanie programu konferencji
  • 17-18.05

    konferencja
  • do 30.06

    nadsyłanie artykułów

Opłaty & udział


  • 350 zł

    uczestnicy z referatem
  • 250 zł

    uczestnicy bez referatu
  • 0 zł

    Udział w panelach dyskusyjnych w charakterze słuchacza jest BEZPŁATNY

  • -10%

    Członkowie PTKS – zniżka 10%

Zobacz co oferujemy

Program ramowy


17

maja

czwartek

  • 13:00-14:00

    rejestracja uczestników
  • 14:00

    otwarcie konferencji
  • 14:00-15:30

    panel dyskusyjny „Ile dialogu w dialogu” z udziałem ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów – część I

  • 15:30-15:45

    przerwa kawowa

  • 15:45-17:15

    panele z referatami i dyskusją

  • 17:15-17:30

    przerwa kawowa

  • 17:30-19:00

    panele z referatami i dyskusją

  • 19:00

    uroczysta kolacja

18

maja

piątek

  • 9:00-11:00

    panele z referatami i dyskusją
  • 11:00-11:30

    przerwa kawowa
  • 11:30-13:30

    panele z referatami i dyskusją
  • 13:30

    zakończenie konferencji

  • 13:30-14:30

    lunch

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Rejestracja

zakończyliśmy rejestrację uczestników.
Dziękujemy

Miejsce konferencji


Kraków

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego

ul. prof. St. Łojasiewicza 4
30-348 Kraków

50.0295,19.9087

Czytaj więcej

Zespół

zespół projektu

Obserwatorium

Obserwatorium

dialogu obywatelskiego

  • Agnieszka Hess

    prof. Dr Hab

    medioznawczyni, profesor nauk o komunikacji społecznej i mediach. Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach w Uniwersytecie Jagiellońskim, kierowniczka Katedry Badań nad Mediatyzacją w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Wieloletnia ekspert i doradca w międzynarodowych oraz krajowych projektach wdrożeniowo-badawczych. Jej zainteresowania koncentrują się na relacjach między instytucjami funkcjonującymi w ramach systemu demokratycznego państwa, komunikacji politycznej, badaniach nad opinią publiczną, analizie dyskursu oraz zagadnieniach dialogu obywatelskiego. Od początku kieruje projektem Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego.

  • Ewa Bogacz-Wojtanowska

    prof. dr hab

    Dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor nauk humanistycznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Kierownik Zakładu Zarządzania Organizacjami Obywatelskimi w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletnia ekspert Fundacji Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie oraz konsultant w projektach badawczo-wdrożeniowych krajowych instytucji publicznych i pozarządowych, w szczególności: Collegium Civitas, Fundacji Batorego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą w szczególności współczesnych problemów organizacji pozarządowych, ich zdolności organizacyjnych, tworzenia sieci współpracy z organizacjami publicznymi oraz społeczno-kulturowych kontekstów funkcjonowania organizacji pozarządowych w społeczeństwie obywatelskim. Kieruje badaniami ODO realizowanymi w ISP UJ.

  • Roksana Gloc

    dr

    medioznawczyni, doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach. Zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze Badań nad Mediatyzacją w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz European Communication Research and Education Association. Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim zmian pokoleniowych w kontekście użytkowania mediów i aktywności politycznej. W Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego zaangażowana jest od 2017 roku.

  • Joanna Grzechnik

    dr

    medioznawczyni, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Katedrze Badań nad Mediatyzacją IDMiKS UJ. Członkini Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz European Communication Research and Education Association. Jej zainteresowania badawcze związane są z kapitałem społecznym,  w szczególności dotyczą funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, komunikacji ruchów społecznych oraz organizacji pozarządowych. W badania Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego zaangażowana jest od 2015 roku.

  • Patrycja Cheba

    dr

    medioznawczyni, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrudniona na stanowisku asystenta w Zakładzie Nowych Mediów w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz redaktorka czasopisma naukowego “Com.press”. Jej zainteresowania badawcze obejmują badania nad użytkownikami mediów społecznościowych oraz strategiami komunikacyjnymi. W projekt Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego jest zaangażowana jest od 2018 roku. 

  • Ewelina Milewska

    mgr

    Absolwentka controllingu i doradztwa gospodarczego, studiów licencjackich na kierunku zarządzanie organizacjami publicznymi i obywatelskimi oraz zarządzanie kulturą i mediami. Doktorantka na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracuje przy projektach naukowo – badawczych realizowanych m.in. przez Muzeum Narodowe w Krakowie Jej obszar zainteresowań badawczych dotyczy irańskich organizacji pozarządowych, marketingu w trzecim sektorze oraz komunikacji międzykulturowej.
  • Joanna Najbor

    mgr

    doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zagadnień związanych z brandingiem narodowym i promocją kina polskiego za granicą, komunikacją w mediach społecznościowych oraz formami paraartystycznymi w mediach. Stypendystka programu Joseph Conrad Fellowship (2022). Nagradzana w konkursach krytycznofilmowych i eseistycznych, m.in. Konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2020, 2022).  W 2022 roku dołączyła do zespołu badawczego Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego.

  • Krzysztof Nowak

    dr

    medioznawca, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ, doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o komunikacji społecznej  i mediach. Pracuje w Zakładzie Dziennikarstwa i Komunikowania Międzynarodowego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na technologiach informacyjnych i komunikacyjnych, internetowych narzędziach komunikowania na poziomie lokalnym, cyfryzacji mediów, montażu obrazu i dźwięku. 

  • Paweł Nowak

    dr

    medioznawca, doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o komunikacji społecznej  i mediach. Pracuje w Zakładzie Nowych Mediów w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół cyfryzacji i konwergencji mediów, nowych mediów oraz dziennikarstwa w nowych mediach. Jest jednym ze współtwórców i redaktorem technicznym czasopisma naukowego “Com.press” oraz współtwórcą i członkiem redakcji UJOT TV - Telewizji Studenckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Brał udzial w badanaich ODO w 2024 roku. 

  • Katarzyna Pagacz

    dr

    medioznawczyni, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów
    i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Mediów. Laureatka w konkursie Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej na najlepszą pracę doktorską w 2021. Jej zainteresowania badawcze związane są z dyplomacją cyfrową, brandingiem i wpływem e-marki narodowej na postrzeganie kraju, pblic relations oraz badaniem mediów i analizą danych. 

  • Sylwia Wrona

    dr

    Absolwentka zarządzania organizacjami publicznymi i obywatelskimi oraz studiów licencjackich na kierunku komparatystyka na UJ. Pracuje w Instytucie Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przy projektach naukowo - badawczych realizowanych m.in. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej obszar zainteresowań badawczych to zarządzanie w trzecim sektorze, szeroko pojęta komunikacja organizacyjna i kultura organizacyjna.

  • Mariola Wróblewska

    mgr

    specjalistka mediów społecznościowych i płatnych kampanii reklamowych. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studiów podyplomowych Social Media & Content Marketing na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ramach programu MAUI-Utrecht Network studiowała także na Columbia College Chicago. W 2018 roku uhonorowana stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. W projekty Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego zaangażowana jest od 2017 roku.

Czytaj więcej